BaBuGoY KöYü WeB SiTeSi

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BaBuGoY KöYü WeB SiTeSi

BaBuGoY KöYü

Adıgey'de Khase ve bürokrasi arasında çatlak

samil06
    samil06
    ADMİN
    ADMİN

Erkek
    Sülale : SHİKUE
    Ruh Hali : Adıgey'de Khase ve bürokrasi arasında çatlak Idaree11

Kişi sayfası
    Deneyim:
    Adıgey'de Khase ve bürokrasi arasında çatlak Img_left100/100Adıgey'de Khase ve bürokrasi arasında çatlak Empty_bar_bleue  (100/100)
    Basari Puani:
    Adıgey'de Khase ve bürokrasi arasında çatlak Img_left100/100Adıgey'de Khase ve bürokrasi arasında çatlak Empty_bar_bleue  (100/100)

Adıgey'de Khase ve bürokrasi arasında çatlak Empty Adıgey'de Khase ve bürokrasi arasında çatlak

Mesaj tarafından samil06 Salı Şub. 10, 2009 5:42 am

Maykop/Ajans Kafkas - Adıgey’de Adıge Khase’nin Adıgeysk şubesi başkanı Ali Tlial, bölgede üst düzey 20 kadar bürokratın Çerkesya’nın kurulması fikrine destek verdiği açıklaması yalanlanınca görevini bırakarak tepki koydu.

Tlial, 19 Ocak’ta 20 bürokratın Khase’nin faaliyetlerine katılmak istediklerine dair beyanatlarının ardından 27 Ocak’ta yerel yöneticilerin Karaçay-Çerkes, Kabardey-Balkar ve Adıgey’in birleştirilmesi önerisine karşı olmadıklarını açıklamıştı. Tlial'e göre, üst düzey bürokratlar ve yerel yönetim çalışanları birleşme fikrini heyecanla kabul etmenin ötesinde bu sürece aktif olarak katılmak istediklerini ifade etmişti. Ancak Tlial’ın adını verdiği bürokratlar hemen “Yanlış anlaşıldık, birleşme fikrini desteklemiyoruz” açıklamasını yapınca Khase başkanı zor durumda kaldı.
    Adıgeysk Başkan Yardımcısı Aslan Carimok, bazı Adıgeysk şehir yönetimi temsilcilerinin Adıge Khase'nin Adıgeysk şubesine gittiklerini ancak Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinin tek bir cumhuriyet olarak birleştirilmeleri yönündeki inisiyatifi desteklemediklerini söyledi. Carimok "Adıgey Khase'ye katılmamız, Adıgeysek bürokratlarının birleşik Çerkesya fikrini desteklediği anlamına gelmiyor" dedi.
    Bu duruma öfkelenen Tlial ise bu açıklamaya şu yanıtı verdi: "Her bilgili kişi için birinin bir sivil harekete girme isteğini açıklaması ve 'Adıgeysk Adıge Khase yapısına beni kabul etmenizi rica ediyorum, çünkü bu hareketin amaç ve görevlerini destekliyorum' demesi, sadece tek bir anlama gelir; Temel prensipler konusunda bu hareketin katılımcılarının bakış açısını paylaşıyorum. 'Siz bizi yanlış anladınız. Biz Khase katılımcısı olmak istiyorduk, çünkü hareketinizin tüzüğünü kabul ediyoruz, ama harekete girişimizin ardından sizin üç cumhuriyetin birleştirilme fikri yönündeki açıklamalarınızı kabul etmediğimizi açıklayacaktık' ifadesini ise yorumlamak istemiyorum."
    Sivil hareketin tüzüğünün yeni katılımcılara kısıtlama getirmediğini belirten Tlial, Adıgey Khase Adıgeysk şubesinin yeni katılımcıları ile Çerkesya’nın kurulması önerisinde uzlaşı sağlanamayacağı gerekçesiyle görevinden istifa ettiğini kaydetti. Tlial, kendisiyle birlikte çok sayıda kişinin de dernekten ayrıldığını belirtti.

Forum Saati Perş. Eyl. 19, 2024 11:02 pm